Stanisław Zarychta


Stanisław Henryk Zarychta, ur. 9 listopada 1958 roku w Czeladzi, jest znanym oficerem polskiej Marynarki Wojennej, który w chwili obecnej cieszy się tytułem wiceadmirała w stanie spoczynku. Jest to postać wyróżniająca się nie tylko na polu wojskowym, ale również w obszarze naukowym, jako doktor habilitowany inżynier nawigator.

W latach 1990-2001 pełnił funkcję dowódcy ORP "Hydrograf" oraz kierował grupą Okrętów Rozpoznawczych. Po tym okresie został dowódcą 6 Ośrodka Radioelektronicznego, a także zastępcą szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jego doświadczenie wojskowe obejmowało również rolę zastępcy dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.

W latach 2010-2018 Zarychta zajmował stanowisko Dowódcy Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego, co dodatkowo podkreśla jego znaczący wkład w rozwój Marynarki Wojennej. Jego osiągnięcia zostały uhonorowane Złotym Krzyżem Zasługi, co świadczy o jego zaangażowaniu i poświęceniu na rzecz bezpieczeństwa narodowego.

Wykształcenie

Stanisław Henryk Zarychta przyszedł na świat 9 listopada 1958 roku w Czeladzi. W latach 1973–1978 kształcił się w Technikum Kolejowym w Sosnowcu, a po zdobyciu świadectwa dojrzałości rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Ukończył je w 1983 roku, zdobywając tytuł magistra inżyniera nawigatora. Jego praca magisterska została doceniona i uznana za najlepszą w roku, co przyczyniło się do jego awansu na stopień wojskowy podporucznika marynarki.

Stanisław Zarychta jest także absolwentem kursów sztabowych, które odbył w Królewskiej Akademii Sztabu Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii w Londynie w 1992 roku oraz w Akademii Dowodzenia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Newport w 1995 roku. W 1998 roku uczestniczył w kursie przygotowawczym w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, skierowanym dla oficerów mających pełnić służbę w NATO.

W zakresie języków obcych, legitymuje się znajomością języka angielskiego na poziomie trzecim, co odpowiada wymaganiom określonym w standardzie STANAG. W listopadzie 2011 roku obronił rozprawę doktorską na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, której tematem były struktury militarne Paktu Północnoatlantyckiego w kontekście bezpieczeństwa jego członków.

W wrześniu 2017 roku, sześć lat po obronie doktoratu, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na tym samym wydziale, na podstawie pracy dotyczącej wpływu broni jądrowej na kształtowanie bezpieczeństwa w latach 1945-2015. Jego osiągnięcia w dziedzinie nauk wojskowych oraz zdobyte doświadczenie czynią go wybitną postacią w środowisku akademickim i wojskowym.

Służba wojskowa

Stanisław Zarychta rozpoczął swoją służbę wojskową jako oficer nawigacyjny na okręcie rozpoznania radioelektronicznego ORP „Hydrograf” z projektu 863. Już w 1985 roku, jego kompetencje zostały docenione, co zaowocowało powołaniem na stanowisko dowódcy działu okrętowego I nawigacyjnego. W ciągu dwóch lat, Zarychta objął funkcję zastępcy dowódcy na ORP „Nawigator”, który jest bliźniaczą jednostką do „Hydrografa”. W 1990 roku powrócił na „Hydrografa”, gdzie przyjął dowództwo nad tą jednostką pływającą.

Od 1996 do 1997 roku, pełnił rolę starszego oficera w Oddziale II Rozpoznania Sztabu Marynarki Wojennej w Gdyni. Następnie, został dowódcą grupy Okrętów Rozpoznawczych 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. W tym okresie, grupa przeznaczona do rozpoznania została uznana za najlepszą jednostkę rozpoznawczą Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w 1998 roku oraz zdobyła Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w 2001 roku.

W 2002 roku, kmdr Stanisław Zarychta rozpoczął obowiązki dowódcy 6 Ośrodka Radioelektronicznego w Gdyni. Od 2004 roku, zajął się kierownictwem Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej N2 Sztabu Marynarki Wojennej w Dowództwie Marynarki Wojennej. W 2005 roku jego podległa mu jednostka została wyróżniona tytułem Przodującego Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej Dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych.

15 sierpnia 2007 roku, Zarychta został mianowany kontradmirałem oraz powołany na stanowisko zastępcy szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Od 26 maja 2008 roku, pełnił obowiązki zastępcy dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. 15 sierpnia 2010 roku, objął kontrolę nad Centrum Operacji Morskich, a od 1 lipca 2013 roku, zajął stanowisko Dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowódcy Komponentu Morskiego.

W 1 sierpnia 2013 roku, Prezydent RP nadał mu stopień wiceadmirała. Jednak dni 26 kwietnia 2018 roku, zakończył swoją służbę na stanowisku Dowódcy Centrum Operacji Morskich-Dowódcy Komponentu Morskiego, przekazując obowiązki kmdr Mariuszowi Kościelskiemu.

Życie osobiste kontradmirała Zarychty jest równie ciekawe, jako że jest żonaty i jest ojcem zarówno córki, jak i syna. Jego hobby obejmują literaturę faktu, historię wojskowości, muzykę poważną oraz turystykę. Na stałe mieszka w Gdyni.

Odznaczenia

Stanisław Zarychta otrzymał liczne odznaczenia, które potwierdzają jego zaangażowanie oraz znaczący wkład w obronność kraju. Wśród nagród, które zostały mu przyznane, znajdują się:

  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
  • Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Przypisy

  1. Zakończenie służby wiceadm. Zarychty. polska-zbrojna.pl. [dostęp 29.10.2024 r.]
  2. M.P. z 2013 r. poz. 772
  3. M.P. z 2007 r. nr 59, poz. 667
  4. M.P. z 2012 r. poz. .

Oceń: Stanisław Zarychta

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:25