Kościół Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Czeladzi to ważna świątynia rzymskokatolicka, stanowiąca serce parafii, która należy do dekanatu czeladzkiego w diecezji sosnowieckiej. Ten wspaniały zabytek znajduje się w urokliwej dzielnicy Piaski, a jego historia jest tak samo fascynująca, jak architektura.
Świątynia została zbudowana w latach 1922-1924, dzięki wysiłkom pierwszego proboszcza oraz wsparciu francuskiego Towarzystwa Bezimienne Kopalń Węgla „Czeladź” i pracowników kopalni „Czeladź”. To Wiktor Vianney, krewny słynnego Proboszcza z Ars oraz ówczesny dyrektor kopalni, odegrał kluczową rolę w powstaniu tego miejsca.
Prace budowlane były nadzorowane przez architektów z Francji, w tym przez ks. Abgrala, dziekana kapituły w Besançon. Kościół reprezentuje styl neoromański, który nawiązuje do wczesnochrześcijańskich bazylik w Rzymie, co nadaje mu majestatyczny charakter.
Uroczystość pobłogosławienia kościoła miała miejsce w 1924 roku, a dokonał jej biskup kielecki, Augustyn Łosiński. Natomiast wielka konsekracja świątyni odbyła się 1 września 1957 roku z rąk biskupa częstochowskiego, Zdzisława Golińskiego.
W roku 1986, za sprawą biskupa Stanisława Nowaka, kościół uzyskał status sanktuarium św. Jana Vianneya, gdzie szczególnie czczone są relikwie tego świętego oraz rozwijany jest kult Świętego Proboszcza z Ars.
Wnętrze świątyni zachwyca licznymi witrażami, które zostały wykonane w krakowskim Zakładzie Witrażów i Mozaik S. G. Żeleńskiego. Współpracowali z nimi uznani twórcy, tacy jak Alfred Żmuda (witraż z 1924 roku), Zofia Leśniakówna (1934 rok) oraz Adam Bunsch (1965-1968 rok). Dodatkowym atutem kościoła są organy, również zbudowane przez renomowaną firmę Rieger, które stanowią integralną część jego liturgicznych ceremonii.
Przypisy
- Michał Bulsa, Patronackie osiedla robotnicze. Tom 2: Zagłębie Dąbrowskie, Ziemia Rybnicka, Ziemia Wodzisławska, Łódź 2023 r., s. 29.
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 14.04.2018 r.]
- Czeladź, Parafia pw. MB Bolesnej. diecezja sosnowiecka. [dostęp 29.03.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Mateusza Apostoła w Czeladzi | Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi | Parafia św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Czeladzi | Parafia Świętych Archaniołów Michała, Gabriela, Rafała w CzeladziOceń: Kościół Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Czeladzi