Kino w Czeladzi, noszące nazwę „Uciecha”, to obiekt o bogatej historii, który ma swoje korzenie w architekturze lat dwudziestych ubiegłego wieku. Ten murowany budynek, służący niegdyś jako remiza strażacka, został wzniesiony w przedziale czasowym 1924–1929. Zlokalizowana w powiecie będzińskim konstrukcja, współcześnie znana jako kino, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i miłośników kultury.
Obiekt ten, w którym znajduje się przestronna sala widowiskowa, zyskał również uznanie jako zabytek. W jego wartością dodaną jest to, że został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, co podkreśla jego znaczenie w kontekście lokalnej historii oraz kultury.
Historia
Obiekt, który dzisiaj znany jest jako kino „Uciecha”, pierwotnie powstawał jako siedziba straży pożarnej. W jego wnętrzu mieściły się nie tylko remiza, ale również dwuizbowe mieszkanie stróża, sala do ćwiczeń dla orkiestry, a także świetlica. Znajdował się tu sekretariat oraz sala posiedzeń zarządu. Na parterze ulokowane były kasy biletowe, restauracja, pomieszczenia techniczne oraz przestronny hol z imponującymi podwójnymi schodami prowadzącymi do sali teatralnej.
Sala ta, usytuowana na pierwszym piętrze, była w stanie pomieścić aż 500 osób. W tym samym miejscu znajdowały się także toalety oraz mieszkanie składające się z dwóch izb. W 1930 roku nastąpiło ważne wydarzenie, kiedy to sala teatralna została oddana w dzierżawę, a w jej murach zaczęło działać kino „Czary”. Po II Wojnie Światowej kino zmieniło swoją nazwę na „Uciecha”. Mimo że większość mieszkańców utożsamiała budynek głównie z kinem, odbywały się w nim także przedstawienia teatralne oraz różne przyjęcia okolicznościowe, przede wszystkim wesela.
Budynek stał się znakiem rozpoznawczym miasta, zwłaszcza po wybudowaniu znajdującego się obok parku im. Tadeusza Kościuszki, w którym strażacy organizowali liczne festyny oraz wydarzenia państwowe. Niestety, po wybuchu II Wojny Światowej, budynek został przejęty i przemianowany na „Deutschehaus”, co zmusiło strażaków do opuszczenia remizy.
W maju 1945 roku strażacy podjęli wysiłki, by odzyskać swój gmach, co udało się osiągnąć rok później. Dzięki wsparciu lokalnej społeczności oraz wysiłkom strażaków, zrealizowano projekt budowy wozowni, która została podłączona do miejskiego wodociągu. Wzniesiono również czteropiętrową wieżę ciśnień oraz zbudowano parkan, oddzielający remizę od parku miejskiego.
W latach 90. XX wieku straż borykała się z poważnymi problemami finansowymi, pogoń za nowym sprzętem i remontem budynku strażnicy były powodem dalszych trudności. W tym okresie kino przestało działać, a parterowa restauracja, będąca jedynym funkcjonującym elementem budynku, również ostatecznie zamknęła swoje podwoje. Nie udało się zrealizować planów sprzedaży ani dzierżawy obiektu.
Po wielu negocjacjach, strażacy doprowadzili do przekazania im nowej strażnicy i rozbudowy istniejących garaży. Ostatecznie, w 1998 roku, miasto przejęło rozwalający się budynek i rozpoczęto rozważania nad zaciągnięciem długoterminowych kredytów potrzebnych na remont. W listopadzie 2002 roku ogłoszono przetarg na sprzedaż starej strażnicy, jednak od momentu jej nabycia budynek nie przeszedł żadnych prac remontowych, trwając w stanie opłakanym.
Dziś jedynie dobudowana po wojnie remiza strażacka funkcjonuje, podczas gdy reszta budynku stoi w ruinie, będąc cichym świadkiem bogatej historii, jaką w sobie nosi.
Przypisy
- a b c Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 06.07.2018 r.]
- Opuszczone kino - musturbex.pl - URBEX - Urban Exploration, „musturbex.pl - URBEX - Urban Exploration”, 22.02.2017 r. [dostęp 06.11.2017 r.]
- Opuszczone kino „Uciecha” w Czeladzi, „Onet Poznaj Polskę”, 17.05.2016 r. [dostęp 22.05.2017 r.]
- Moja Czeladź - Moje Miejsce - www.czeladz.org.pl, czeladz.org.pl [dostęp 22.05.2017 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane z kulturą":
Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia | Muzeum Saturn w CzeladziOceń: Kino „Uciecha” w Czeladzi