Janusz Henryk Wegiera, urodzony 25 maja 1946 roku w Czeladzi, pozostawił po sobie niezatarte ślady w polskim świecie mediów. Niestety, zmarł 3 grudnia 2021 roku w Katowicach, kończąc tym samym wyjątkową karierę.
Był on nie tylko dziennikarzem radiowym, ale również autorem tekstów piosenek, a jego prace przyczyniły się do popularyzacji wiele aspektów polskiej kultury artystycznej.
Życiorys
Janusz Wegiera, znany dziennikarz i autor tekstów piosenek, rozpoczął swoją karierę w świecie mediów w 1964 roku, współpracując z miesięcznikiem „Jazz”. Wkrótce potem, bo już w 1966 roku, związał się z tygodnikiem „Nowa Wieś”, a trzy lata później z „Panoramą”. W trakcie tego okresu prowadził audycję „Pierwsza Liga Polskiej Piosenki” w Polskim Radiu Katowice, która stała się bardzo popularna wśród słuchaczy.
W kolejnych latach Wegiera wzbogacił polską scenę radiową dzięki cyklowi reportaży zatytułowanemu „Co Ty o nich wiesz”. Oprócz tego, był również jednym z inicjatorów i twórców wielu radiowych konkursów, takich jak „Chcę być gwiazdą” oraz „Artystyczne spojrzenia”. Jego audycja „Noc Samotnych”, prowadzona od 1992 roku przez prawie dwie dekady, była miejscem spotkań z słuchaczami, podczas których prezentował największe przeboje z Polski i świata.
W ostatnich latach jego działalność koncentrowała się na audycji „Gwiazdy z Winylowych Płyt”, która przyczyniła się do renesansu popularności winyli. W programie Janusz prowadzi rozmowy z wybitnymi postaciami muzycznego świata lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, co daje widzom unikalny wgląd w tamte czasy.
Kreatywność Wegiery nie ogranicza się jedynie do radiowej działalności; jest także autorem ponad 200 tekstów piosenek. Jako członek Stowarzyszenia ZAiKS, w 2010 roku otrzymał wyróżnienie za wkład w popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej.
Wśród jego najpopularniejszych utworów znajdują się:
- „Niech lato spełni sny” (Do widzenia, mój kochany, do widzenia) muz. Andrzej Marko – Eleni (I nagroda „Lata z radiem” 1984 r.),
- „Obojętnie kim jesteś” muz. T. Danysz – Andrzej Zaucha,
- „Poza mną tamten czas” – muz. Z. Malecki – Andrzej Zaucha,
- „Chcę Cię kochać” – muz. J. Tioskow – Kasa Chorych,
- „Gdybym tak spotkał” – muz. J. Tioskow – Kasa Chorych,
- „Kochaj człowieka” – muz. R. Skibiński – Kasa Chorych,
- „Oratorium” (Pozostań z nami) – muz. S. Kowalewski – Trubadurzy,
- „Kim dla Ciebie byłam ja” – muz. A. Marko – Grażyna Świtała,
- „Niebo – piekło” – muz. Z. Foryś – Gayga,
- „Znów będę kolorowa” – B. Sołtysik – Gayga,
- „Wszystkie serca ruszą w tan” – muz. R. Danel – R. Danel, R. Rynkowski, Grupa Vox, Słoneczni, Camerta Silesia (Hymn Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi).
Oprócz tego, jego krążek CD pt. „Jubileusz – Janusz Wegiera Gwiazdy z Winylowych Płyt”, wydany przez Teddy Records TR CD 1054, zbiera 21 znakomitych piosenek z tekstami Wegiery, co stanowi doskonałą okazję do przypomnienia sobie jego wyjątkowej twórczości.
Przypisy
- Filip Ciślak / Grzegorz Pancherz paskud.pl, Nie żyje Janusz Wegiera [online], www.radio.katowice.pl [dostęp 03.12.2021 r.]
- POZA MNĄ JUŻ TAMTEN CZAS. online.zaiks.org.pl. [dostęp 26.12.2021 r.]
- Gwiazdy z winylowych płyt 01.01.2010 r.
- ZAIKS 01.01.2010 r.
- Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii 01.01.1993 r.
Oceń: Janusz Wegiera