Polska prezydencja w Radzie UE a rola Policji w zapewnieniu bezpieczeństwa


Od 1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi przejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, co stanowi ogromne wyzwanie w kontekście bezpieczeństwa. W obliczu licznych zagrożeń, które stają przed Unią, kluczowym elementem będzie rola polskiej Policji w realizacji strategii prezydencji. Działania te obejmą zarówno organizację międzynarodowych spotkań, jak i współpracę na forum unijnym w zakresie polityk bezpieczeństwa. Polska planuje zorganizować około 200 spotkań, w których uczestniczyć będzie około 40 tysięcy osób, co stawia przed służbami mundurowymi olbrzymie wyzwania logistyczne i operacyjne.

Prezydencja w Radzie UE, sprawowana w systemie rotacyjnym przez wszystkie państwa członkowskie, wiąże się z odpowiedzialnością za ustalanie porządku obrad oraz prowadzenie negocjacji między państwami. Wydarzenia te będą miały szczególne znaczenie dla policji, która będzie musiała zadbać o bezpieczeństwo zarówno uczestników, jak i porządek publiczny. W ramach przygotowań do prezydencji Policja dołączy do różnych grup roboczych, również tych związanych z międzynarodową współpracą w zakresie wymiany informacji oraz zwalczania przestępczości.

Polska Policja będzie także aktywnie uczestniczyć w pracach ugrupowań realizujących polityki operacyjne w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego, w tym w ramach projektu Cyklu Polityki Bezpieczeństwa. Odpowiednie działania będą kluczowe dla zdefiniowania priorytetów UE w zakresie zwalczania przestępczości po 2025 roku. Współpraca z innymi agencjami unijnymi, takimi jak Europol i Cepol, ma na celu wzmocnienie wysiłków w zakresie prewencji oraz zwalczania przestępczości zorganizowanej i dynamicznych zagrożeń współczesnego świata.

Źródło: Policja Będzin


Oceń: Polska prezydencja w Radzie UE a rola Policji w zapewnieniu bezpieczeństwa

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:23


Zobacz Także